AiLeVaDiSi FoRuM  

Go Back   AiLeVaDiSi FoRuM > GeneL Forum > Hukuk Köşesi

Hukuk Köşesi Hukuksal Bütün sorularınızı ve Bilmek istediklerinizi bizlerle Paylaşabilirsiniz

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-02-2010, 08:32 PM   #1 (permalink)
eMeKTaR
 
TiCK_ToCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Bulunduğu yer: HaYaL DüNYaM
Yaş: 25
Mesajlar: 30,901
TiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to behold
TiCK_ToCK - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Burs Veren Yerler

YURT, BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BAŞVURULARI


YURT, BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BAŞVURULARI HAKKINDA DUYURU
2009-2010 Öğretim döneminde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyen öğrenciler; ÖSYM tarafından sonuçların açıklandığı tarihten itibaren YURTKUR’un www.kyk.gov.tr adresindeki internet sayfasından müracaatlarını yapabilirler.
■ Halen bir yükseköğretim kurumuna devam eden ara sınıf (önlisans, lisans ve yüksek
lisans) öğrencilerinin yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuruları 01 Temmuz – 02
Ağustos 2009 tarihleri (01 Ağustos 2009 dahil) arasında internet yoluyla yapılacaktır.

■ Yüksek Lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yükseköğretim
programlarına girecek öğrencilerin başvuruları 23 Eylül – 04 Ekim 2009 (04 Ekim
2009 dahil) tarihleri arasında internek yoluyla yapılacaktır.

Ara sınıf, yüksek lisans öğrencilerin başvuruları YURTKUR’un www.kvk.gov.tr adresindeki internet sayfasından yapılabilirler.
■ Kurum yurtlarında barınmakta iken devam ettikleri öğretim kurumlarını normal
süresinde bitiremeyen (artık yıl) öğrencilerinin başvuruları ise; daha önce barındıkları
yurt müdürlüklerince 14-25 Eylül 2009 (25 Eylül 2009 dahil) tarihleri arasında kabul
edileceklerdir.
__________________
When a Man Lies He Murders Some Part of the World
These Are the Pale Deaths Which Men Miscall Their Lives
All this I Cannot Bear to Witness Any Longer
Cannot the Kingdom of Salvation Take Me Home?!..

TiCK_ToCK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-02-2010, 08:33 PM   #2 (permalink)
eMeKTaR
 
TiCK_ToCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Bulunduğu yer: HaYaL DüNYaM
Yaş: 25
Mesajlar: 30,901
TiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to behold
TiCK_ToCK - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Yurt Dışı Bursları

TEV-BRITISH CHEVENING MÜŞTEREK İNGİLTERE BURSLARI:
Türk Eğitim Vakfı, 1990 yılından bu yana British Chevening ile İngiltere’de master öğrenimi için müşterek burs vermektedir. Bursiyerlerin okul ücretleri British Chevening, yaşam giderleri ise TEV tarafından karşılanmaktadır. Burs verilen alanlar; Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve diğer Sosyal dalları kapsamaktadır. İngiltere’de mastır süresi 1 yıl, öğrenim dili yalnızca İngilizcedir. Adaylar müracaat ettikten sonra kendilerine verilen süre içinde TOEFL ya da IELTS sınav sonucunu verir. Kesin olarak hangi alanlarda burs verileceği her yıl Ekim ayında yayınlanan ilanımızda açıkça belirtilir. İngiltere’de burs verilecek üniversitelerin listesine www.britishcouncil.org.tr ‘den educationuk/study in the uk veya www.edcon.com.tr den ulaşılabilinir. Her yıl belirlenen kontenjana göre burs verilir. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.
Türk Eğitim Vakfı, yılından bu yana British Chevening ile İngiltere’de master öğrenimi için müşterek burs vermektedir. Bursiyerlerin okul ücretleri British Chevening, yaşam giderleri ise TEV tarafından karşılanmaktadır. Burs verilen alanlar; Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve diğer Sosyal dalları kapsamaktadır. İngiltere’de mastır süresi 1 yıl, öğrenim dili yalnızca İngilizcedir. Adaylar müracaat ettikten sonra kendilerine verilen süre içinde TOEFL ya da IELTS sınav sonucunu verir. Kesin olarak hangi alanlarda burs verileceği her yıl Ekim ayında yayınlanan ilanımızda açıkça belirtilir. İngiltere’de burs verilecek üniversitelerin listesine ‘den educationuk/study in the uk veya den ulaşılabilinir. Her yıl belirlenen kontenjana göre burs verilir. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.
TEV-DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) MÜŞTEREK ALMANYA BURSLARI:
Türk Eğitim Vakfı, 1998 yılından itibaren Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) ile birlikte Almanya’da Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve diğer Sosyal alanlarda müşterek burs vermektedir. Bursiyerlerin giderlerinin %50’si DAAD, %50’si ise TEV tarafından karşılanmaktadır. Burs verilecek alanlar her yıl yayınlanan ilanda açıkça belirtilir. Almanyadaki üniversitelerin listesine www.daad.de/deutschland/en/2.2.4.html adresinden ulaşılabilinir. Almanya’da master öğrenim süresi alanlarına göre (2 yada 4 Sömestrlik) 1 ile 2 yıl arasında değişmektedir. Öğrenim dili Almanca veya İngilizcedir. Almanca öğrenim görecekler Almanca dil bilgisi yeterlilik sınavına müracaat ettikten sonra belirlenen tarihte TEV merkezinde girerler. İngilizce öğrenim görecekler ise TOEFL ya da IELTS sınav sonucunu TEV’e müracaat ettikten sonra takip eden Ocak ayı sonuna kadar vermek zorundadır. Gönderilecek bursiyer sayısı her yıl yapılan bütçe çalışmaları neticesinde belirlenir. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.
TEV-FRANSA BÜYÜKELÇİLİĞİ MÜŞTEREK FRANSA BURSLARI:
Türk Eğitim Vakfı ile Fransa Büyükelçiliği arasında yapılan anlaşma gereği Fransa’da yüksek lisans bursları verilecektir. Burs verilen alanlar; Mühendislik, Ekonomi, İşletme ve diğer Sosyal dalları kapsamaktadır. Öğrenim dili Fransızca ve İngilizcedir ve master öğrenim süresi Fransa Devlet üniversitelerinde 1 yıldır. Öğrenimini İngilizce sürdürecek adaylar belli düzeyde Fransızca bilmek zorundadır yada bursa müracaat ettikten sonra Fransız Kültür’de Fransızca dil kursuna gitmesi gerekmektedir. Üniversitelere http://www.onisep.fr/national/atlas/…/atlas-sup.htm den ulaşılabilinir. * Copernic Programı; mastır öğrenimini tamamlamış, yönetici olmayı hedefleyen kişilere yönelik 1 yıllık özel bir Eğitim programıdır. Bu program Fransa’da yalnızca College des Ingenieurs’ta verilir ve Fransızca’yı iyi bilmek şarttır.
Bursiyer müracaat ettikten sonra belirlenen tarihte Fransa Büyükelçiliğinin düzenlediği Fransızca dil sınavına girer ve sonucunu TEV’e verir. Bu sınavda yeterli sonucu alanların adaylıkları devam eder. Bursiyerinlerin Fransa’daki master öğrenimi süresince tüm giderleri karşılanmaktadır. Bursiyerlere ödenecek tutarlar TEV ile Fransa Büyükelçiliği arasında yapılan anlaşmaya göre her yıl ayrıca belirlenir. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.
TEV-GARRING VAKFI DANİMARKA BURSLARI:
Danimarkalı Karl Johannes Garring ve Türk eşi Zahide Zehra Garring’in vasiyeti doğrultusunda Danimarka’da kurulan Garring Vakfı’nın gelirlerinin TEV’na aktarılmıştır. Bu fondan 1996 yılından itibaren Danimarka’da, İngilizce eğitim veren Danimarka Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Sistemleri, Elektrik, Elektronik Haberleşme, Deniz ve Kıyı, Petrol, Rüzgar Enerjisi Mühendisliği ile Bioteknoloji dallarında ve ilgili alanlarda öğrenim görenlere yüksek lisans (Master’s Degree) öğrenimi için burs verilir. Bursların süresi en fazla 24 aydır.Bursiyerlerin giderleri Garring Vakfı fonundan karşılanır. Adaylar müracaat ettikten sonra TEV’e dosyalarını hazırlayıp verirler. Ayrıca adaylara verilen süre içinde de TOEFL ve GRE sınav sonuçlarını vermek zorundadırlar. DTU paralı eğitim vermektedir ancak TEV-Garring Vakfı adaylarından okul ücreti almaz. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.
Danimarkalı Karl Johannes Garring ve Türk eşi Zahide Zehra Garring’in vasiyeti doğrultusunda Danimarka’da kurulan Garring Vakfı’nın gelirlerinin TEV’na aktarılmıştır. Bu fondan yılından itibaren Danimarka’da, İngilizce eğitim veren Danimarka Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar Sistemleri, Elektrik, Elektronik Haberleşme, Deniz ve Kıyı, Petrol, Rüzgar Enerjisi Mühendisliği ile Bioteknoloji dallarında ve ilgili alanlarda öğrenim görenlere yüksek lisans (Master’s Degree) öğrenimi için burs verilir. Bursların süresi en fazla 24 aydır.Bursiyerlerin giderleri Garring Vakfı fonundan karşılanır. Adaylar müracaat ettikten sonra TEV’e dosyalarını hazırlayıp verirler. Ayrıca adaylara verilen süre içinde de TOEFL ve GRE sınav sonuçlarını vermek zorundadırlar. DTU paralı eğitim vermektedir ancak TEV-Garring Vakfı adaylarından okul ücreti almaz. Adayların Yurt dışı Burslar bölümünde açıklanan niteliklere sahip olmaları gereklidir.
TEV JAPONYA BURSLARI:
Türk Eğitim Vakfı ile İngilizce eğitim veren Uluslararası Japon Üniversitesi arasında yapılan görüşmeler sonucunda 1986 yılından itibaren her yıl TEV’nın önerdiği gençlere bu üniversiteden karşılıksız burs temin edilmektedir. Burs verilen alanlar İşletme Yönetimi ile Uluslar arası ilişkiler dalın kapsamaktadır. TEV burs alacak adayın yalnızca yol ücretini karşılar. Adaylar Ekim-Kasım aylarında Japonya’dan temin edilen burs müracaat formlarını TEV’den alabilirler.
__________________
When a Man Lies He Murders Some Part of the World
These Are the Pale Deaths Which Men Miscall Their Lives
All this I Cannot Bear to Witness Any Longer
Cannot the Kingdom of Salvation Take Me Home?!..

TiCK_ToCK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-02-2010, 08:33 PM   #3 (permalink)
eMeKTaR
 
TiCK_ToCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Bulunduğu yer: HaYaL DüNYaM
Yaş: 25
Mesajlar: 30,901
TiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to behold
TiCK_ToCK - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Türkiyede Burs Veren Yerler

1) Abant İzzet Baysal Üniversitesi Araştırma ve Geliştirme Vakfı
Başarılı ve maddi durumu yetersiz öğrencilere burs veriliyor. Başvurular eğitim döneminin başında yapılmaktadır.
Tel: (0-374) 253 45 11 / 2056
2) Adana Ticaret Odası Sosyal Hizmet Eğitim Vakfı
Yüksekokul ve üniversitelerde okuyan ve maddi desteğe ihtiyaç duyan, Adana oturan başarılı öğrencilere burs veriliyor. Burs müracaatları 1-31 Ekim tarihleri arasında yapılmaktadır, Ocak ayından itibaren 8 ay süresince burs verilmektedir.
Tel : (0-322) 232 59 13
3) Adıyaman Kültür Ve Eğitim Vakfı
Bu bursa başvurabilmek için anne veya babanın Adıyamanlı olması gerekmektedir. Öğrencinin maddi durumunun yetersiz, ama aynı zamanda başarılı olması gerekmektedir. Son olarak mülakat yapılmaktadır. Başvurular 15 Eylül’dedir.
Tel: (0-416) 213 47 30
4) Ağrı Eğitim ve Kültür Vakfı
Maddi durumu yetersiz, anne veya babası Ağrı doğumlu olan öğrencilere burs verilmektedir.
Tel: (0-472) 215 39 58
5) Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
Ekim ayında başlayan burslar 8 ay boyunca devam etmektedir.
Verilecek burs miktarı her öğretim yılı için yeniden belirlenmektedir.
Tel: (0-212) 258 61 20
6) Ali Osman Sönmez Vakfı
Vakıf sadece işletme alanında öğrenim gören öğrencilere burs vermektedir. Öğrencinin Bursalı ya da orta öğrenimini Bursa’da tamamlamış olması gerekmektedir.
Tel: (0-224) 261 04 40
7) Ankara Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı.
1-31 Eylül tarihleri arasında başvurular yapılır. 4 yıllık fakültede okumak ve öğrencinin anne ya da babasının Bitlisli olması şartı aranmaktadır.
Tel: (0-312) 418 69 16
Karizmatik Ankara Çankaya Eğitim ve Kültür Vakfı
Ankara’daki üniversitelerin 4 yılık İİBF ve Fen Edebiyat fakültelerinde okuyan öğrencilere 8 ay boyunca burs verilmektedir. Başvuru koşulları Eylül ayında açıklanmaktadır. Ekim ayında başvuruların yapılması gerekmektedir.
9) Ankara Durak Eğitim Öğrt. Day. ve Yar.Vakfı
Ekim ayında burs başvuruları yapılmaktadır. 4 yıllık bir fakültede öğrenci olmak yeterlidir.
Tel: (0-312) 341 31 36
10) Ankara Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı
Yüzüncü Yıl ve Fırat Üniversitesi öğrencilerine burs verilmektedir. Yaz tatillerinde Ankara’da bilgisayar ve İngilizce dersleri de verilir. Eğitim malzemesi ve kıyafet yardımları da vardır. Ayrıca harç, yurt ve öğrenim kredileri de ödeniyor. Öğrencilerin üniversiteyi başvuru yılı kazanmış olması gerekiyor. Başvurular Ekim’in ilk haftası yapılmaktadır.
Tel: (0-312) 442 4822
Tel: (0-312) 438 05 43
11) Asım Kocabıyık Vakfı
Başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veren vakfın önceliği yetim, öksüz veya anne-babası ayrı olan öğrencilere tanımaktadır. Bu burstan mezun oluncaya kadar yararlanmak için yıllık not ortalamasının 4 üzerinden 2,5 olması gerekmektedir. Başvuru Ekim ayında yapılmaktadır.
Tel: (0-212) 251 34 10
12) Aydın Ticaret Odası
Aydın Ticaret Odası, bünyesinde kurulu bulunan Aydın Ticaret Odası Öğrenci Okutma ve Eğitim Vakfı unvanlı kurumla, sadece Aydın’da ikamet eden ve en az 4 yıllık yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere kredi verilmektedir.
Tel: (0-256) 213 22 02
13) Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
İstanbul içinde okuyan üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. Eylül’ün ilk haftasında başvurulması gerekiyor.
Tel: (0-212) 252 44 33
14) Eskişehir Sanayi Odası
Eskişehir veya Bilecik doğumlu, Eskişehir veya Bilecik il sınırları içinde yer alan bir liseden mezun olan ve Mühendislik ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazanan 25 yaşını aşmamış başarılı öğrencilere burs veriliyor. Başvurular, Eskişehir Sanayi Odası veya Eskişehir Kızılay Şube Başkanlığı’ndan alınacak form ile Eskişehir Sanayi Odası’na yapılmaktadır.
Tel: (0-222) 236 03 60
15) Faisal Finans Kurumu Vakfı
Vakfın burs adayında aradığı şartlar; bir üst sınıfa geçerken borçlu dersi olmaması, başka vakıftan veya kurumdan burs almaması, disiplin suçu işlememiş olması, savcılık tarafından hakkında soruşturma açılmamış olması. Başvurular Ekim ayındadır.
Tel: (0-212) 251 65 20
16) Hacı Ömer Sabancı Vakfı-VAKSA
Burs, yükseköğrenim süresince, Ekim ayında başlamak üzere, her yıl 9 aylık bir süre için karşılıksız, fakat geri ödemeli olarak verilmektedir.
Maddi desteğe ihtiyacı olan çalışkan ve başarılı öğrencilere yüksek öğrenimleri süresince verilen ancak geri ödeme yükümlülüğü bulunan bursun adı Sosyal Amaçlı Burs (SAB). Bu burs için, öğrencilerin üniversiteye giriş sınavında aldıkları puan ile bir önceki okulda veya sonraki sınıflarda gösterdikleri başarılar ve mali durumları dikkate alınmaktadır. Her yıl Eylül ayında üniversitelere gönderilen ve gazetelerde yayınlanan duyuruların ardından başvuruda bulunanlara form gönderilmekte ve gerekli koşulları taşıyan öğrencilerin müracaatları değerlendirilmektedir.
Tel:(0-322) 363 09 88 (3 Hat)
17) İstanbul Sanayi Odası Vakfı
Üniversite ve meslek yüksek okullarının teknik bölümlerinde okuyan öğrencilere burs vermektedir. Burs verilecek adayı öğrencinin öğrenim gördüğü kurum seçer ve vakıfa bildirir.
Tel: (0-212) 252 29 00
18) İstanbul Ticaret Borsası Vakfı
Her yıl en fazla 23 kişiye karşılıksız burs vermektedir. İktisat bölümlerinden herhangi birinde okuma şartı aranmaktadır. Öğrencilerin Marmara veya İstanbul Üniversite’lerinden olmak zorunluluğu vardır. Başvurular Ekim ayındadır.
Tel:(0-212) 511 84 40
19) İstanbul Ticaret Odası Vakfı
Bursun miktarı her Aralık ayında değişmektedir. Aranılan şart; öğrencinin maddi imkânının yetersiz ve herhangi bir üniversitede iktisat ile ilgili bölümlerinden birinde okuyor olması.
Tel:(0-212) 511 41 50
20) İzmir Ticaret Odası
İzmir doğumlu, İzmir’de ikamet eden veya İzmir’deki öğrenim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere burs verilmektedir. Burs alacak olan öğrencinin, başka bir kurum veya kuruluştan burs almaması, iktisadi desteğe ihtiyaç duyması ve başarılı bir öğrenci olması gerekmektedir. Karşılıksız olan bursun kaç öğrenciye verileceği ve miktarı öğrenim yılı başlamadan önce yönetim kurulunca belirlenmektedir.
Tel: (0-232) 441 77 77
21) Kızılay Gençlik Müdürlüğü
Dernekçe verilmekte olan karşılıksız burs yardımları, toplumsal yardıma muhtaç, kendi imkanları ile tahsil hayatlarını devam ettiremeyen öğrencilere verilmektedir. Öğrencinin başarılı olması ve sınıfta kalmamış olması gerekmektedir.
Tel: (0-312) 430 23 00
22) Milli Eğitim Vakfı
Milli Eğitim Bakanlığı mensubu anne veya babası olan, devlet üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilere verilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek öğrenim kurumlarının öğretmen yetiştiren fakültelerini ilk beş tercihi içinde yazan ve bu bölüme girmeye hak kazanan öğrencilere dört yıl boyunca her ay karşılıksız burs veriliyor.
Tel: (0-312) 215 43 10
23) Sağlık ve Eğitim Vakfı
Başvuru Eylül ayındadır. Ağırlıklı olarak tıp fakültelerindeki öğrenciler tercih edilmekte ve 3. sınıftan sonraki öğrencilere verilmektedir. Burs alacaklar not ortalamalarına göre seçilmektedir.
Tel: (0-212) 512 18 78
24) Sema Yazar Gençlik Vakfı
Vakıf, her yıl üniversite öğrencilerine katkıda bulunmak amacıyla burs vermektedir. Bursun devamlılığı her yıl başarılı olma koşuluna bağlıdır. Burs verilen öğrencilerin herhangi bir kuruluştan burs ve yardım almıyor olması gerekmektedir. Burs talebinde bulunan başarılı ve maddi yönden desteğe muhtaç öğrencilerin vakıftan alacakları formu doldurarak Ekim ayı başına kadar müracaat etmeleri gerekmektedir.
Tel: (0-312) 284 44 00
25) Türk Diyanet Vakfı
Yaklaşık olarak 200 öğrenciye burs veriyor. Burs verilecek öğrencinin babasının Diyanet İşleri personeli olması, anne ve babasından birisinin ya da ikisinin birden vefat etmiş olması, derslerinde başarılı olması ve kazandığı okulun ilk 5 tercihi arasında olması aranan koşullardır. Burs miktarı, burs adayının bu özelliklerine ve puanına göre belirlenmektedir. Başvurular Eylül ayındadır.
Tel: (0-312) 417 12 35/557-558
26) Türk Eğitim Vakfı
Yaklaşık 5000 lisans ve lisansüstü öğrenciye burs vermektedir. Yurtiçi burs için başvurular Ekim ayı içinde öğrenim görülen kuruma yapılabilir. Yurtdışı burslar için başvurular ise TEV’e yapılabilir.
Tel: (0-212) 217 58 58
27) Yaşar Eğitim Vakfı
Başvurular Ekim ayında yapılmaktadır.Toplam 150 öğrenciye burs verilmektedir.
Tel: (0-232) 482 22 00
28) Yirmibirinci Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı
Başarılı fakat eğitimlerini sürdürürken zorlanan gençlere burs verilmektedir. 15 Eylül-15 Ekim arasında başvuran adaylar sıra numarasına göre mülakata alınmaktadır. Belli bir puanlamaya tabii tutulan adaylara daha sonra burs verilebilinmektedir.
Tel: (0-212) 288 9072 / 73 – 274 15 02
29) Yumlu Eğitim Kültür Ve Bilimsel Araştırma Vakfı
Başarılı ve maddi desteğe gereksinimi olan üniversite öğrencilere burs verilmektedir. ÖSS sonuçlarına göre vakıfça belirlenen fakülteleri kazanan öğrenciler Eylül sonuna kadar burs için müracaat edebilmektedir. Genel olarak vakıf, bursiyerlerini İstanbul dışında yerleşik, üniversite sınavında ilk sıraları alacak kadar başarılı, yaşama çağdaş bir pencereden bakan, ülkenin orta ve alt gelir gruplarına mensup ailelerin çocukları arasından seçilmektedir.
Tel: (0-216) 489 49 45
30) Yüzüncü Yıl Üniversitesi Vakfı
Burstan sadece Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri faydalanabilmektedir. Başvurular Ekim ayındadır.
Tel: (0-432) 225 16 90
31) Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
Ekim ayında başlayan burslar 8 ay boyunca devam ediyor. Verilecek burs miktarı her öğretim yılı için yeniden belirleniyor.
Tel: (0212) 258 61 20
32) Hüsnü M. Özyeğin Vakfı
Vakıf, T.C. vatandaşı olan, İstanbul’da bir Devlet Üniversitesi’nde okuyan, ÖSS sonuçlarına göre kendi puan türünde ilk 2000 öğrenci arasında olan, hazırlık veya 1. sınıf öğrencisi olan, mali desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerinin eğitimlerini desteklemektedir. Koşulları uyan öğrencilerin, kendi Üniversiteleri’nin Öğrenci İşleri ve/veya Burs Ofis’lerine müracaat ederek burs başvuru formunu temin etmeleri ve gerekli belgeleri eksiksiz olarak tamamlayarak Üniversiteleri’ne geri vermeleri gerekmektedir. Tamamlanmış form ve belgeler Üniversiteler tarafından Vakfa gönderilmekte Vakfa doğrudan burs başvurusu yapılamamaktadır.
Adres: Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Büyükdere Cad. Stad Han No.85 K.2 34387
Mecidiyeköy İstanbul
Tel: 0 212 217 04 01 Faks: 0 212 213 50 66
33) İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Eğitim Yardımı
İstanbul Büyük Şehir Belediyesi başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan çok sayıda öğrenciye eğitim yardımı yapıyor. Ekim ortasından itibaren başvuruları kabul edecek olan kurum Aralık ayından itibaren 7 aylık bir burs programı öngörüyor.
34) Tübitak Bursları
Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu: Üniversite Temel Bilimler Burs Programı (A): ÖSS sonucuyla yerleştirildiği bölümün gerektirdiği puan türü esas olmak üzere sayısal ağırlıklı (Matematik ve Fen) puanına göre yapılan sıralamada ilk 1.000 öğrenci arasına girenlerden, üniversitelerin temel bilimler bölümlerine (matematik, fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik) kayıt yaptıran öğrencilere sınavsız ve karşılıksız burs veriliyor. Burs aylık ödemelerle birlikte yılda iki kez Kasım ve Mart aylarında kitap desteğini kapsıyor ve miktarları her yıl yeniden hesaplanıyor.
Adresi: TÜBİTAK Başkanlığı Atatürk Bulvarı No:221 06 100 Kavaklıdere ANKARA
Tel: 0312- 468 53 00 Fax:0312-427 23 82
35) Türkiye Bilişim Vakfı
Maddi durumu yetersiz olan başarılı Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerini desteklemek amacıyla burs veriyor. Bilişim sektörünün ve bilişim kullanıcılarının ihtiyacı olan yetişmiş insan gücünün artmasına katkıda bulunacak bu girişim için her Haziran ayında bilgisayar mühendisliği bölümü olan üniversitelere çağrı gönderiliyor. Ağustos sonuna kadar başvuruların TBV Genel Sektererliği’ne bildirilmesi isteniyor. Başvurular Eylül sonuna kadar sonuçlandırılıyor.
Tel: : (0212) 245 20 02
36) Vehbi Koç Vakfı
Üniversite ve lise öğrencilerine burs veriliyor.
Adres: Nakkaştepe, Azizbey Sokak No: 1 Kuzguncuk / İSTANBUL
Tel: 0 216 531 00 00 – 0216) 341 36 50 Fax: 0 216 531 00 99
37) Türk Dil Kurumu
ÖSS sınavında sözel puan sıralamasında ilk 2000′e giren ve Türk dili ve edebiyatı veya çağdaş Türk lehçeleri ve edebiyatları bölümlerinden birini seçen öğrencilerin 15′ine verilmektedir.
Tel: (0-312) 467 73 50
38) Türk Silahlı Kuvvetleri
TSK Personel Kanunu gereklerine göre verilen burstan subay olarak yetiştirilmek üzere fakülte veya yüksek okulda okuyan öğrencilere askeri öğrenci statüsünde yararlandırılmaktadır.
Tel: (0-312) 417 61 00
39) Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu
Yurtiçinde tüm üniversitelerde ve yüksek okullarda okuyan öğrencilere öğrenim kredisi ve katkı (harç) kredisi adı altında borç olarak verilmektedir.
__________________
When a Man Lies He Murders Some Part of the World
These Are the Pale Deaths Which Men Miscall Their Lives
All this I Cannot Bear to Witness Any Longer
Cannot the Kingdom of Salvation Take Me Home?!..

TiCK_ToCK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-02-2010, 08:34 PM   #4 (permalink)
eMeKTaR
 
TiCK_ToCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Bulunduğu yer: HaYaL DüNYaM
Yaş: 25
Mesajlar: 30,901
TiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to behold
TiCK_ToCK - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Üniversitelilere Burs Veren Yerler

İşte üniversiteliler için burs listesi
Bir yükseköğretim kurumuna yerleşmeye hak kazanan öğrencileri şimdi burs başvuruları bekliyor. Peki hangi vakıf, kurum ve üniversite burs veriyor. İşte telefon numaraları.
AYDA 750 MiLYON YTL BURS VEREN ÜNiVERSiTELER BiLE VAR
ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre yükseköğretim programına yerleştirilen adayları burs başvuruları bekliyor. Öğrencilere, üniversiteye, bölüme, memleketine ve ya bulunduğu şehre göre burs veren kuruluşların yanı sıra ayda 750 milyon maaş bursu verenler bile var. ÖSS 2005’de başarıyı yakaladınız ama maddi olanaklarınız yetersiz olduğu için eğitim hakkınızı kaybetme endişesi mi taşıyorsunuz? Burs veren devlet üniversiteleri, vakıf üniversiteleri ve bazı eğitim vakıflarını sizler için araştırdık. Eğitim, beslenme, sağlık, spor burslarının yanı sıra daha öğrenciyken milyarlarca lira tutarında maaş gibi burs olanaklarından yararlanabilirsiniz. İşte burs veren vakıf ve üniversiteler:
Hacı Ömer Sabancı Vakfı: 31 yıldır 24 bini aşkın öğrenciye burs veren vakıf, her yıl bir taban puan belirliyor. Bu yılın puanları henüz belirlenmemiş ama vakfın amacı hem başarılı hem dar gelirli öğrencilerin yüzünü güldürmek… Burs başvuruları 15 Eylül ile 15 Ekim arasında yapılıyor. Kasım ayı sonunda kazananların isimleri açıklanıyor. Vakıf, bursu, yükseköğrenim süresince her yıl 9 aylık bir süre için ve geri ödeme yükümlülüğü ile veriyor. Geri ödeme ise, okulunu bitirip, bir işe giren öğrenciden tam bir yıl sonra 24 ay taksitli olarak alınıyor. Tel: (0322) 363 09 88
Kurtsan Bilim Sanat ve Eğitim Vakfı: Her yıl çalışkan kız öğrencilere burs veriyor. Başarılı kız öğrencilere karşılıksız ayda 100 milyon lira olarak verilen bursa başvurmak için sadece yoksul ama başarılı olma şartı aranıyor. www.kurbilsev@kurtsan.com adresine başvurabilirsiniz.
Türk Eğitim Vakfı: Birçok öğrenciye burs imkanı yaratan TEV, 1967’den beri 135 bin 436 öğrenciye burs vermiş. TEV burslarından faydalanmak isteyen öğrencilerin, 1-31 Ekim tarihleri arasında www.tev.org.tr adresinden online başvuru yapmaları ve üniversitelerine teslim etmeleri gerekiyor. Burs alacak öğrencileri TEV adına üniversiteler belirliyor. Öğrencilerin başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olması en önemli kriterlerden biri. TEV bursu almak isteyen öğrencinin başka yerden kesinlikle burs veya kredi almaması gerekiyor. Ama harç kredisi bunun dışında tutuluyor. Bursta geri ödeme zorunluluğu yok. Ancak bu durum vicdani sorumluluğa bırakılıyor. İsteyen, kendisi gibi zor koşullarda okuyanlara destek olmak için geri ödeme yapabiliyor. Tel: (0212) 217 58 58
Toplum Gönüllüleri Vakfı: TOG’un koşulları diğer vakıflardan oldukça ilginç… En önemli koşul, haftada en az 4 saat herhangi bir toplumsal sorumluluk projesinde gönüllü olarak yer almak… Türkiye’deki 60 üniversitede ağ kuran TOG’un diğer kriteri akademik başarı… Bursun devamlılığı için öğrencinin başarı devamlılığı esas alınıyor. Ortalama 130 milyon lira burs veriliyor. Geri ödemesi yok. Tel: (0216) 321 89 88
21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı: Burs koşulları Eylül ayında ilan ediliyor. Başarılı, maddi durumu iyi olmayan, Anadolu’dan İstanbul’a okumaya gelen öğrencilere öncelik tanınıyor. Vakıf, özellikle kız çocuklarına, anne-babası olmayan öğrencilere burs vermeye özen gösteriyor. Vakıftan burs alabilmek için öğrencinin bir mülakattan geçmesi gerekiyor. Burs geri ödemeli değil. 1992’de kurulan vakıf bugüne kadar 10 binin üzerinde çocuğu burs vermiş. Tel: (0212) 274 15 02
İstanbul Sanayi Odası Vakfı: Eylül’de başvurular alınıyor. Karşılıksız olarak veriliyor. Dilekçe ile başvuru yapılıyor, uygun adaya burs veriliyor. Tel: (0212) 293 54 18
Sema Yazar Gençlik Vakfı: Maddi durumu yetersiz ve ÖSS puanına göre başarılı öğrencilere aylık 130 YTL burs veriyor. Başvurular Eylül’de başlıyor. Öğrencinin burs alabilmesi için ilk girdiğinde üniversiteyi kazanmış olması koşulu aranıyor. Henüz belli değil ama vakfın her yıl belirlediği bir taban puanı var. Başka bir yerden burs almamak da aranan diğer bir koşul. Bursun devamlılığı öğrencinin her yıl başarılı olma koşuluna bağlı. Geri ödemesi yok. Tel: (0312) 284 44 00
İstanbul Ticaret Odası: İTO, İstanbul il sınırları içerisindeki devlet üniversitelerinin ekonomi ile ilgili bölümlerinde okuyan öğrencilere burs veriyor. Burs alabilmek için çeşitli yaş sınırları aranıyor. Öğrencinin başka bir yerden burs almaması koşulu da var. Geri ödemesi yok. Ara sınıf ise alt sınıftan dersinin olmaması gerekiyor. Özel üniversite ve ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin başvuruları kabul edilmiyor. Her yıl Ekim-Kasım aylarında başvuru yapılabiliyor. Tel: (0212) 455 60 52
Sabancı Üniversitesi Yüksek Onur Bursu: İlk 200’e giren adaylara verilen büyük bir burs. Burs hakkı kazanan öğrenci şu imkanlardan yararlanıyor: Yıllık Öğrenim Ücreti’nin tamamından muafiyet, Yeni Teknoloji Kullanım ücretinden muafiyet (Yıllık 500 YTL), 4 kişilik yurt ücretinden muafiyet (Yurtta kalmak istemeyen öğrenciye güz ve bahar dönemlerinde 500 YTL ödeme), 9 ay boyunca ayda 250 YTL nakit ödeme, bursun devamı için yıl sonu genel ortalamasının 4,00 üzerinden en az 2,50 olması gerekiyor. Ayrıca her öğrenciye dizüstü bilgisayar hediye ediliyor.
Koç Üniversitesi Yüksek Başarı Bursu: ÖSS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içinden burslu olarak yerleştirilen öğrencileri kapsar. Bu öğrencilere sağlanan burs öğretim ücretini, masraflarına katkı olarak 9 ay süreyle ayda 150 dolar karşılığı YTL burs desteğini, öğrencilerin arzu ettikleri takdirde yurtlarda ücret ödemeden kalmasını kapsar. Bu öğrencilerden yurtta kalmayı tercih etmeyenlere 9 ay süreyle ayda 100 ABD doları karşılığı YTL ayrıca ödenir. Bütün bunlara ek olarak Yüksek Başarı Burslu öğrenciler, üniversitenin Çalışma Bursu programından da faydalanabilirler.
Kadir Has Üniversitesi Başarı Bursu: Bu burs, ÖSS sınavında puan türlerinin ilk 2000 kişi arasına giren SAY, EA, SÖZ tercihlerinde Kadir Has’la ilgili eğitim-öğretim biriminin kontenjanının % 20’si oranında öğrencilere verilir. Bu burs öğretim ücretinin tamamının alınmaması şeklinde gerçekleştirilir. Ayrıca bu öğrencilere, kitap giderlerini karşılamak üzere, Mütevelli Heyeti tarafından kabul edilen miktarda bir ek ödeme yapılabilir.
İstanbul Kültür Üniversitesi: Öğrencilerinin yüzde 25’i ÖSYM tarafından yerleşiyor ve öğrenim hayatı boyunca kesintisiz burs olanaklarından yararlanıyor. Öğrencilerin toplam yüzde 44’ü yani her 3 öğrenciden 2’si burslu okuyor. Burslar başarı ve ihtiyaç bursu olarak ikiye ayrılıyor.
Fatih Üniversitesi Maaş Bursu veriyor: 2005 ÖSS sıralamasında üniversitenin burslu programlarını tercih eden adaylardan ilk 100’e girenlere aylık 750 YTL, ilk 500’e girenlere aylık 600 YTL, ilk bine girenlere aylık 450 ve ilk 3 bine girenlere ise aylık 150 YTL karşılıksız burs veriliyor. Ayrıca kitap masrafları da karşılanıyor.
Okan Üniversitesi Onur Bursu: Okan Üniversitesi’ne yerleştirilen ve yerleştirildiği puan türünde ilk 100’e giren öğrencilere öğrenim ücretinden muafiyet yanında 9 ay süreyle aylık 500 YTL., ilk 101-500’e giren öğrencilere 400 YTL., 501-1000 arasına girenlere 300 YTL burs veriliyor.
Bahçeşehir Üniversitesi: Öğrencilerine en fazla burs imkanı sağlayan kurum… Mütevelli Heyeti Yüksek Onur Bursu; Türkiye genelinde ilk 100’e giren öğrencilere 9 ay süreyle öğrenim ücretine ek olarak 500 milyon lira burs veriliyor. Rektörlük Onur Bursu; Y-ÖSS sonuçlarına göre Bahçeşehir Üniversitesi’nin herhangi bir programına yerleştirildiği puan türünde Türkiye genelinde ilk 101-500’e giren öğrencilere 9 ay sürece öğrenim ücretine ilaveten 400 milyon liralık burs veriliyor. Mütevelli Heyeti ÖSS Onur Bursu; Türkiye genelinde 501-1000’e giren öğrencilere 9 ay sürece öğrenim ücretine ek olarak verilen 300 milyon lira burs veriliyor. Rektörlük ÖSS Onur Bursu; Türkiye genelinde ilk 1001-2000’e giren öğrencilere dokuz ay süreyle öğrenim ücretine ilave olarak verilen 200 milyon lira veriliyor. ÖSS Onur Bursu ise Türkiye genelinde ilk 2001-3000’e giren öğrencilere 9 ay süreyle öğrenim ücretine ilave olarak 100 milyon lira veriliyor.
Haliç Üniversitesi Başarı Bursu: Üniversite, ilk 1000 arasında yer alan başarılı öğrencilerin 4 yıllık tüm eğitim ve öğretim masraflarını karşılıyor. Eğer öğrencinin ihtiyacı varsa yurt, yemek ve kitap bursundan da faydalanması söz konusu olabilir.
İstanbul Ticaret Üniversitesi: 1 yılı 3.5 not ortalaması ile bitiren öğrenci, sonraki yılı başarı bursuyla okuyor. Yarışmalarda Türkiye’yi temsil edip derece alanlara spor bursu veriliyor.
BURS VEREN ÖZEL KURULUŞLAR
Adana Ticaret Odası Sosyal Eğitim Vakfı, Adana’da ikamet eden, başarılı 1125 öğrenciye burs veriyor.
Adıyaman Eğitim Vakfı, Ankara’da okuyan Adıyamanlı 40 öğrenciye burs veriyor.
Afyon doğumlu öğrencilere burs veren Afyon Eğitim Vakfı maddi durumu yetersiz, başarılı ve okul masrafı ağır olan öğrencilere öncelik tanıyor.
Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı, Türkiye’nin her yerinden yapılan başvuruları değerlendirerek, başka kuruluştan burs almayan 85 öğrenciye burs verecek.
Ali Osman Sönmez Vakfı, tekstil ve mühendislik bölümlerde okuyan Bursa doğumlu 52 öğrenciye burs veriyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara ili sınırlarında oturan maddi durumu yetersiz 7500 üniversite öğrencisine 8 ay boyunca 25 YTL eğitim yardımı yapıyor.
Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı ağırlıklı olarak işletme, iktisat ve mühendislik bölümlerinde okuyan 100 öğrenciye aylık 125 YTL veriyor.
Atatürk Vakfı İstanbul’daki devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilere burs veriyor.
Avni Akyol Vakfı maddi durumu yetersiz ve tercihen Düzceli üniversite öğrencilerine burs veriyor.
Boğaziçi Üniversitesi Vakfı, B.Ü. öğrencilerine başarı, gereksinim, özel burs ve yüksek lisans bursu veriyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa’da okuyan veya Bursalı 1500 lisans öğrencisine burs veriyor.
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, her yıl 5 bin maddi durumu yetersiz lisans öğrencisine burs veriyor. GAP Bölgesi’nde hizmet veren ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezleri) maddi durumu yetersiz 27 üniversite öğrencisine burs verecek.
Ciner Grubu, şehit polis ve asker çocuklarına burs veriyor.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi maddi durumu yetersiz 100 üniversite öğrencisine dokuz ay boyunca 100 YTL burs verecek.
Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı, ailesi Ege Bölgesi’nde ikamet eden veya Ege Bölgesi’ndeki üniversitelerde öğrenim gören 400 öğrencisine burs veriyor.
Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir ve Bilecik doğumlu işletme, iktisat ve mühendislik öğrencilerine burs veriyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 42 bin 500 öğrenciye 7 ay boyunca burs verecek.
İstanbul Ticaret Borsası Vakfı, İstanbul ve Marmara Üniversitesi’nin İşletme, İktisat ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde okuyan 450 lisans öğrencisine 9 ay boyunca burs verecek.
İTÜ Yüksek Mühendisler Birliği Vakfı, İTÜ öğrencilerine burs veriyor.
Lions Kulüp, başarılı, maddi durumu yetersiz 230 öğrenciye burs veriyor.
Malatya Eğitim Vakfı 800 öğrenciye burs veriyor. Bursiyerlerin yüzde 80’ini Malatya doğumlu, yüzde 20’sini Malatya’da okuyan öğrenciler oluşturuyor.
19 Mayıs Üniversitesi Vakfı, 19 Mayıs Üniversitesi öğrencilerine burs veriyor.
Sani Konukoğlu Vakfı her yıl 1118 üniversite öğrencisine burs veriyor. Bu yıl 280 kontenjanı var. Gaziantepli şehit çocukları hiçbir koşul olmadan, bedensel sakatlığı olan çocuklarsa raporla belgeleyerek bursa hak kazanıyor.
TÜBİTAK, ÖSS’de ilk 5 bin arasına giren ve fizik, kimya, biyoloji, moleküler biyoloji ve genetik, matematik, sosyoloji, ekonomi, psikoloji, felsefe, tarih bölümlerinde okuyan öğrencilere aylık 250 YTL burs veriyor.
Türk Anadolu Vakfı, Konya Selçuk Üniversitesi öğrencilerine burs veriyor.
Türk Eğitim Vakfı, ÖSS’de başarılı lisans öğrencilerine burs veriliyor.
Kanserle Savaş Vakfı, İstanbul’daki tıp fakültelerinde okuyan ikinci sınıf ve üstü öğrencilere 12 ay boyunca burs veriyor.
BURS VEREN ÖNEMLİ VAKIFLAR
Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı: 0212 227 52 00
ODTÜ Geliştirme Vakfı: 0312 286 29 54
Türk Anadolu Vakfı: 0332 236 07 97
Boğaziçi Üniversitesi Vakfı: 0212 257 86 79
Galatasaray Eğitim Vakfı: 0212 293 43 10
TED Ankara Koleji Vakfı: 0312 430 31 41
Haber: (SULTAN UÇAR-Star Gazetesi)
__________________
When a Man Lies He Murders Some Part of the World
These Are the Pale Deaths Which Men Miscall Their Lives
All this I Cannot Bear to Witness Any Longer
Cannot the Kingdom of Salvation Take Me Home?!..

TiCK_ToCK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-02-2010, 08:34 PM   #5 (permalink)
eMeKTaR
 
TiCK_ToCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2009
Bulunduğu yer: HaYaL DüNYaM
Yaş: 25
Mesajlar: 30,901
TiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to beholdTiCK_ToCK is a splendid one to behold
TiCK_ToCK - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart İstanbuldaki Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar Listesi

Türkiyede öğrencilere burs veren kurum ve kuruluşın sayıları fazla olmakla birlikte her kuruluşun kendine özgü kıstasları bulunmaktadır.
Bazı kuruluşlar öğrencilerin başarı durumunu dikkate alırken, bazı kuruluşlar hem başarılı hem de maddî durumu yetersiz öğrencileri tercih etmektedir. Sportif faaliyetlerle ya da özel yetenek gerektiren alanlarla uğraşan öğrencilere burs veren kuruluşlar da vardır.
Burs veren bazı kuruluşların koşullarına örnek verirsek durum daha iyi anlaşılacaktır: Ali Osman Sönmez Vakfı, İşletme alanında eğitim gören Bursalı ya da orta öğretimini Bursa’da tamamlamış öğrencilere burs veriyor. Ciner grubu, şehit polis ve askerlerin çocuğu olan üniversite öğrencilerine burs veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da okuyup başarılı olan ve maddî sıkıntı çeken üniversite öğrencilerine burs veriyor. Akyazılı Orta ve Yüksek Eğitim Vakfı bursuna 6. sınıftan itibaren başvuruluyor. Gördüğünüz gibi burs veren kuruluşlar, öğrenciler için farklı şartlar öne sürmektedir.
Burs veren kurumun yetkilisiyle bizzat görüşmek, ondan gerekli bilgileri almak gerekir. Telefonla, e-maille ya da postayla burs başvurusu yapılmayacağını özellikle belirtelim.
Burs evraklarınızı başvuru tarihinden önce hazırlayın ve evraklarınızı bizzat kuruma giderek elden teslim edin. Görüşmeler sırasında abartılı bilgi vermekten kaçının ve önemli bir görüşmeye gittiğinizi unutmayın. Konuşmanız sırasında gelecekte yapmak istediklerinizi anlatın. Proje çalışmalarınız, sportif ve san’atsal faaliyetleriniz varsa, sivil toplum kuruluşlarında görev aldıysanız bunları da özgeçmişinize yazın. Yanınızda mutlaka, sade ama önemli bilgileri içeren bir özgeçmiş (CV) bulundurun.
Başvurduğunuz ilk kuruluştan olumsuz cevap alınca hayal kırıklığına uğramanıza gerek yoktur. Çünkü bir kuruma yüzlerce, bazen de binlerce öğrenci burs için başvurmaktadır. Şartlarımıza uygun bütün kuruluşların adresini, telefon numarasını ve yetkili kişinin adını not alın.
Sadece burs araştırması yapmakla kalmayın ve gittiğiniz kurumların öğrencilere yönelik başka ne tür çalışmaları olduğuna bakın. Kuruluşlar öğrencilere staj, ücretsiz meslekî eğitim ve iş imkânları sunabilmektedir. Burada iş; başvuruyu yapacak öğrencinin dikkat, istek ve iletişim yeteneğine kalmaktadır. Bütün genç arkadaşlarımıza başarı ve kolaylıklar diliyoruz.
Yüksek Öğretim Kurumu Bursu
Başbakanlık Bursu
Tübitak Bursu
ICEP Burs Vakfı
Türkiye Bilimler Akademisi Bursu
Vakıflar Gen.Müd.Bağlı Burs veren Vakıfların Tam Listesi
MEB Burs Duyuruları
İstanbul, Burs Veren Vakıfların ve Sivil Topluk Kuruluşların Adresleri
Aydın İli ve İlçeleri Eğitim, Araştırma ve Yardım Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 261 18 02
Web Adresi:
www.aydinvakfi.com
Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı
İstanbul
Telefon:
0 212 227 52 00
Web Adresi:
www.alarko.com.tr/alevhakkinda.asp
Mail
alev@alarko.com.tr
Anadolu Eğitim Vakfı
İstanbul
Vakfın Adresi: Hürriyet Mahallesi İzzetpaşa Caddesi No:1 Çağlayan
Telefon:
0212 224 21 19
Ayhan Şahenk Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 289 98 98
Web Adresi:
www.ayhansahenkvakfi.org.tr
Mail
asvakif@sahenkvakfi.org.tr
Asım Kocabıyık Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 393 52 00
Web Adresi:
www.akkev.org.tr
Mail
info@akkev.org.tr
Birlik Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 516 41 27
Web Adresi:
www.birlikvakfi.net
Mail
bilgi@birlikvakfi.net
Bayburtlular Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 632 20 25
Web Adresi:
www.bayburtvakfi.org.tr
Mail
info@bayburtvakfi.org.tr
Çankırılılar Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 274 85 00
Web Adresi:
www.cankirivakfi.org.tr
Elginkan Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 275 30 40
Web Adresi:
www.elginkanvakfi.org.tr
Mail
bilgi@elginkanvakfi.org.tr
Eymir Kültür Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 287 29 05
Web Adresi:
www.eymir.org.tr
Mail
eymir@eymir.org.tr
Ensar Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 527 49 47
Web Adresi:
www.ensar.org
Mail
info@ensar.org
Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 213 55 75
Web Adresi:
www.ekev.org
Mail
erzincan@ekev.org
Hacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA)
İstanbul
Telefon:
0212 385 88 00
Web Adresi:
www.vaksa.org.tr
Mail
burs@vaksa.org.tr
Hikmet Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 617 58 73
Web Adresi:
www.hikmet-vakfi.org
Hüsnü M. Özyeğin Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 217 04 01
Web Adresi:
www.husnuozyeginvakfi.org.tr
Mail
info@husnuozyeginvakfi.org.tr
Hanımlar Eğitim ve Kültür Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 632 69 76
Web Adresi:
www.hekva.org
Mail
hekva@tnn.net
İSTEK Vakfı
İstanbul
Telefon:
0216 326 34 15
Web Adresi:
www.istek.org.tr
Mail
istek@istek.org.tr
İlim Yayma Cemiyeti
İstanbul
Telefon:
0212 427 42 92
Web Adresi:
www.iyc.org.tr
Mail
rebula@iyc.org.tr
İzzet Baysal Vakfı
İstanbul
Telefon:
0 212 255 45 55
Web Adresi:
www.izzetbaysalvakfi.org.tr
Mail
izzetbaysalvakfi@ibu.edu.tr
MESS Eğitim Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 272 87 83
Web Adresi:
www.messegitim.com.tr
Mail
mevidari@messegitim.com.tr
Memurlar Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 631 01 01
Web Adresi:
www.memurlarvakfi.org.tr
Mail
istanbul@memurlarvakfi.org.tr
Önder Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 519 09 53
Web Adresi:
www.onder.org.tr
Mail
onder@onder.org.tr
Şahinler Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 637 08 30
Web Adresi:
www.sahinlerholding.com.tr
Mail
info@sahinlerholding.com.tr
Türk Eğitim Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 318 68 00
Web Adresi:
www.tev.org.tr
Mail
tev@tev.org.tr
Vehbi Koç Vakfı
İstanbul
Telefon:
0216 531 00 00
Web Adresi:
www.vkv.org.tr
Mail
info@vkv.org.tr
Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı
İstanbul
Telefon:
0212 246 20 81
Web Adresi:
www.ymgv.org.tr
Mail
ymgv@ymgv.org.tr
Kaynak: Sivil Toplum Akademisi
__________________
When a Man Lies He Murders Some Part of the World
These Are the Pale Deaths Which Men Miscall Their Lives
All this I Cannot Bear to Witness Any Longer
Cannot the Kingdom of Salvation Take Me Home?!..

TiCK_ToCK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
burs, veren, yerler

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum Şartları


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:43 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2
aBSHeLL
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Abshell-AileVadisi

Linkler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314